Новини Архітектурна пам’ятка історичного Запоріжжя

Новини

Архітектурна пам’ятка історичного Запоріжжя

Запоріжжя ІІ – вузлова вантажно-пасажирська залізнична станція Запорізької дирекції регіональної філії «Придніпровська залізниця» АТ «Укрзалізниця». Станція розташована в Олександрівському районі міста на перетині трьох ліній Апостолове – Запоріжжя ІІ, Запоріжжя ІІ – Запоріжжя-Ліве та Пологи – Запоріжжя ІІ, обслуговуючи поїзди приміського сполучення у Мелітопольському, Нікопольському, Синельниківському та Пологівському напрямках.

Станція Олександрівськ ІІ була споруджена протягом 1902 – 1903 років при будівництві ділянки Довгинцеве – Волноваха Катерининської залізниці, яка з’єднала Криворізький рудний район і Донецький вугільний басейн, а вже в 1904 році був відкритий регулярний рух поїздів на ділянці Кривий Ріг – Олександрівськ ІІ – Пологи. Під час революції 1905 року територія станції була осередком збройного повстання в місті. На історичній будівлі вокзалу встановлена меморіальна дошка про перебування в місті Олександрівськ легендарної української поетеси Лесі Українки 9 – 10 серпня 1907 року. У 1934 році станція отримала свою нинішню назву – Запоріжжя ІІ.

Всупереч поширеному в багатьох джерелах твердженню, історична будівля вокзалу станції Запоріжжя ІІ не була зруйнована під час Другої світової війни, й збереглась до наших днів майже у первісному вигляді, за винятком незначних деталей – зокрема, одного з шпилів-башточок. Високі гострі шпилі веж виділяють історичний вокзал серед розташованих навколо будівель.

У 1952 році станція Запоріжжя ІІ була електрифікована в складі дільниці від станції Запоріжжя-Мале (нині – Імені Анатолія Алімова), а в 1965 році був електрифікований напрямок Синельникове I – Запоріжжя ІІ – Запоріжжя I. У 1985 році було побудовано нову двоповерхову будівлю вокзалу. На початку 2000-х років була електрифікована дільниця від станції Запоріжжя ІІ до станції Кирпотине. З 2008 року на станції розташоване моторвагонне депо Запоріжжя ІІ. 17 лютого 2014 року в ході обговорення питання щодо стану вокзалів Запорізької області під час апаратної наради з питань розвитку регіону була вперше озвучена інформація про те, що в історичній будівлі вокзалу станції Запоріжжя ІІ, пам’ятці архітектури місцевого значення, планується створити музейний комплекс. Отже, сподіваємось, що створення музею в первісній будівлі станції Запоріжжя ІІ нарешті відкриє нову сторінку історії однієї з унікальних пам’яток вітчизняної залізничної архітектури.

Comments are closed.